Co na to Picasso?
Czy Ty też kojarzysz Picassa z tym jednym typem obrazów, czyli dziwne geometryczne kolorowe twarze malowane tak jakby ręką 5-latka?
Myślę, że tak! 🙂
Będąc w Barcelonie, odwiedziłam muzeum Picassa, a kojarząc go tylko z jednym typem obrazów, zaskoczyło mnie to, jak wyglądała jego twórczość w trakcie całego życia. Nie będę się tu rozpisywać na temat sztuki, nie jestem koneserką, ale lubię odwiedzać galerie i muzea od czasu do czasu, aby czerpać inspiracje, zmieniać punkt widzenia, przenieść się trochę do innego świata, chociażby na moment.
Natomiast to, co mnie zaskoczyło w twórczości Picassa to różne etapy jego twórczości na przełomie całego jego życia, pokazujące totalnie różne techniki malarstwa. Poza jego słynną techniką geometrycznych postaci nie rozpoznałabym tego, że on jest autorem, patrząc na inne obrazy.
Ale po co ja to w ogóle pisze?
Temat posta miał być o pomyśle na siebie, ale tak mi przyszedł Picasso do głowy, że postanowiłam, że to połączę.
Pomysł na siebie. Jak go znaleźć?
W tym poście podzielę moje rozważania na 2 części:
PIERWSZA: Kiedy mamy za dużo pomysłów na siebie i nie wiemy, w jakim kierunku się rozwijać, w jakim kierunku działać.
DRUGA: Kiedy nie mamy żadnego pomysłu na siebie i nie wiemy, jak go znaleźć.
Częste 2 przypadki, kiedy czujemy blokadę i nie możemy ruszyć z miejsca.
Zacznę od przypadku DRUGIEGO, czyli: Nie mamy żadnego pomysłu na siebie i nie wiemy, jak go znaleźć.
Zadałabym tu najpierw pytania:
Dlaczego chcemy go znaleźć?
Czego oczekujemy od pomysłu na siebie?
Temat wymaga większej eksploracji, ale gdzieś trzeba zacząć i zaczęłabym właśnie od tego punktu. Daj sobie czas na usłyszenie odpowiedzi na te 2 pytania.
Przypadek PIERWSZY, czyli: Mamy za dużo pomysłów na siebie i nie wiemy, w jakim kierunku się rozwijać, w jakim kierunku działać.
Możliwe, że chcesz rozwijać się w każdym kierunku i to jest super! Może to natomiast zabierać Ci dużo czasu, a efekt będzie słaby, lub nie będzie go w ogóle… To, co możesz spróbować zrobić, to wybrać maksymalnie 3 pomysły, które najbardziej czujesz, a następnie do każdego z nich zadać pytanie:
”Co powiedziałby mi Picasso na temat tego pomysłu?” / ”Co na to Picasso?”
I wyobraź sobie, co on mógłby Ci powiedzieć, gdybyś miała/miał okazję go o to zapytać. Przyjrzyj się tym odpowiedziom.
Czego dowiadujesz się nowego dzięki tym odpowiedziom?
A wracając do słynnego hiszpańskiego malarza i jego twórczości to zainspirowało mnie to, że każdy jego etap życia był odzwierciedlony w jego dziełach. Dało mi to spojrzenie na różne etapy mojego rozwoju i perspektywę tego, że w innym momencie życia, chcę się rozwijać w innym kierunku, co innego daje mi satysfakcję, co innego jest dla mnie ważne. Dlatego wiem, że nie chce się ograniczać do jednego wyboru na całe moje życie. I może być to też jakaś inspiracja dla Ciebie, inny punkt widzenia.
A Tobie co by powiedział Picasso?