Moja mała przestrzeń

Moja mała przestrzeń

W związku z tym, że świat się staje coraz bardziej cyfrowy, coraz częściej czujemy potrzebę ustanowienia fizycznych przestrzeni, w których moglibyśmy się skupić. Posiadanie takiego miejsca jest nieodzownym elementem samorozwoju, self-coachingu, autorefleksji, pracy twórczej, relaksu. W takim miejscu nasz mózg może odpocząć od ciągłego bombardowania informacjami i pomysłami, które otrzymujemy od technologii.

Tworzenie przestrzeni do skupienia nie oznacza, że musimy wydawać pieniądze na drogie meble biurowe czy gadżety; może to być tak proste, jak poświęcenie trochę czasu każdego dnia w wygodnym dla nas miejscu na pisanie w dzienniku. Pisanie takie może pomóc nam ponownie połączyć się ze sobą, dając jednocześnie naszemu mózgowi bardzo potrzebne wytchnienie. Podjęcie się ręcznego pisania – zdecydowanie wpłynie na stymulacje mózgu i przede wszystkim pozwoli na oderwanie się na chwilę od ekranów.

Nie tylko pisanie w dzienniku może być sposobem na odcięcie się od świata wirtualnego i znalezienia chwili wytchnienia, inne sposoby to rysowanie (nawet jeśli uważamy, że nie potrafimy), zapisywanie pomysłów, które przychodzą nam do głowy, autorefleksja z pytaniami, które pozwolą nam uzyskać wgląd w siebie i opracować lepsze strategie radzenia sobie z wyzwaniami życiowymi, malowanie, układanie puzzli, gry logiczne. To tylko kilka przykładów.

Nie można przecenić znaczenia posiadania dedykowanej przestrzeni do skupienia się, ponieważ pomaga ona nam stać się bardziej produktywnymi i kreatywnymi osobami, efektem czego może być rozwój zawodowy (nowe umiejętności, ciekawość rozwijania się w innych dziedzinach zawodowych)  i ciekawsze życie osobiste (nowe pasje, zainteresowania).

Moja przestrzeń do skupienia się nie wygląda jak fizyczny kąt ze stolikiem, krzesłem, czy fotel przy kominku. Moja przestrzeń to wygodne miejsce bez technologii dookoła, ważne, żebym miała notes i coś do pisania, niezależnie od miejsca, w którym się znajduję. Taka przestrzeń, w której mam zarezerwowany czas dla siebie i mogę się odciąć od technologii.

Jak opisałabyś swoją przestrzeń do skupienia?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *